This profile is from a federated server and may be incomplete. Browse more on the original instance.
RandomCucumber, 1 year ago to asklemmy in What are your "poor person" money life hacks? Be sure to compare unit cost, not just overall cost. Often times, the thing you buy at Walmart for $5 is less quantity/weight than the comparable thing you buy at Costco for $4.75.
Be sure to compare unit cost, not just overall cost. Often times, the thing you buy at Walmart for $5 is less quantity/weight than the comparable thing you buy at Costco for $4.75.