snausagesinablanket,
@snausagesinablanket@lemmy.world avatar

Way healthier and cheaper to make your own roast beef. The recipe is simple as it gets.

Leave meat out until 60 degrees to the core. Rub with light virgin olive oil, then heavy on the salt and pepper until it’s coated with it. Bake uncovered 375°F, 20 minutes a pound.

Cover for 20 minutes when you first pull it out so all the juices settle in. Aluminum foil and a bath towel works well for this.

Cool off to room temperature before putting in the fridge.

You will have the best RB for sandwiches you ever had.

Only buy roasts when they are on sale.

I just bought a 10 pound roast for $3.99 pound, saving me $14 a pound over deli roast beef that has added water and nitrates.

I froze half of it already sliced in vacuum sealed bags so I have some when Roast Beef is not on sale.

Blue_Morpho,

You left out that you need a $70 -$150 meat slicer.

Fantomas, (edited )

I once sliced a piece of meat so thin you couldn’t even see it! 🫨

I_LOVE_VEKOMA_SLC,

So thin it only had one side!

blunderworld,

Not a hack necessarily, but worth repeating; if you can’t afford to pay it off right away, don’t put purchases on your credit card. Don’t make the same mistakes I have in the past.

That said, if you can afford to pay it off, credit is probably a better choice than debit for most purchases. Build up your credit score and earn those reward points.

lvxferre,
@lvxferre@lemmy.ml avatar

A lot of times you don’t need to buy containers, you can reuse the ones where your food came from.

For example inside my freezer there are three ice cream pots, but none of them has actual ice cream - it’s tomato paste, chickpeas, cat food. In the past I’ve also reused margarine and requeijão pots to store leftover food, as makeshift planters, etc. The requeijão pots even worked as drinking glasses in my uni times.

Classy,

Glass salsa jar = nice drinking glass

I_Fart_Glitter,

“They don’t know about butter tubs?!” www.youtube.com/watch?v=4Rax8qvVOG4

TheWeirdestCunt,

If you just eat egg fried rice using ingredients from Aldi you’re able to bring your weekly food costs down to about £2-£3 a week, I lived that way for about 3 months during the cost of living crisis. Sure it was only 1000 calories a day but I was able to get all the nutrients I needed from the ingredients.

TheFriendlyDickhead,

How do egg and rice have all the nutrients you need?

TheWeirdestCunt,

Because you can mix in other stuff like frozen vegetables and some meat if you can afford it

Bizarroland,
@Bizarroland@kbin.social avatar

And if you're truly worried about making sure that you have minimal nutrition to survive on, that is literally the thing that multivitamins were invented to address.

Sure, you won't be living your absolute maximum healthiest lifestyle by doing this but if you've got to get through a couple of tight months this is the way to do it. The Dollar tree sells multivitamins. $1.25 for a month supply is not hopefully going to break the bank.

31337,

I think eggs have pretty much all the nutrients you need. They are high in cholesterol though. Same thing with milk. They are the sole nutrition for animals for a period of time, so they have everything needed in it (at least everything the animal needs).

Hyperreality, (edited )

Just to add: rice + cheap ricecooker.

Perfect rice every time, no need to boil water so saves electricity, you can also use it to boil vegetables and chuck other stuff in.

CheeseNoodle,

I don’t know where you live but where I am the eggs alone would eat up £2 a week assuming you ate 1 a day.

fruitycoder,

My work made me get dress clothes, my solution was thrift shop bargain bin, just pick the clothes you like as long as they fit or are too big, and get them fitted.

It was cheeper then going to Walmart and getting worse clothes.

Chetzemoka,

Sign up for a health savings account and USE IT. (United States specific advice.)

It lowers your taxable income. The only caveat is you have to remember to use that money to buy things you were already going to buy anyway. Convenient hack to know what you can and can’t use: Doordash now labels HSA-eligible items at CVS. You don’t have to actually use Doordash to see which items you can buy with your HSA card.

Cowbee,

You actually don’t have to spend money with an HSA, ever. You can invest it, and it rolls over. FSAs must be spent within the year you contribute, though.

Chetzemoka,

Sorry, I didn’t say that clearly. What I mean is you have to remember to use the damn HSA card when you go to buy Tylenol instead of your normal payment method. This is…where I tend to fail lol

Cowbee,

It’s also good to not use it, if you can afford to keep it and spend normally. HSA space is extremely limited, because it’s by far the best retirement account available. FSAs are fantastic for spending, as they don’t have as many restrictions and don’t carry over year over year.

DrMango,

If you save the receipt you can send it in to your HSA provider and have the expense reimbursed from your HSA. You can do this for many many years after the actual purchase date

DrMango, (edited )

There is a massive list of HSA eligible expenses, too. I am not advocating that people go out and spend their HSA money frivolously, but if you need to buy something that seems medical-related and you already have HSA funds, maybe look into getting reimbursed.

The coolest one to me is if you’re overweight or at risk for things like diabetes or atherosclerosis you may be able to get your doctor to write you a note allowing you to get things like fitness classes, gym membership fees, or fitness equipment (stationary bike, treadmill, etc.) paid with your HSA funds. In many cases prevention is the cure, and exercise is hugely hugely beneficial in preventing and managing a wide range of maladies so if you stick to it you may actually be saving yourself an even bigger medical expense down the line.

www.healthequity.com/hsa-qme

Sterile_Technique,
@Sterile_Technique@lemmy.world avatar

I’ve saved literally a couple thousand+ dollars and a shit load of time by cutting my own hair.

Buzzed is easy mode if you’ve got the head for it (definitely NOT a good look for everyone, so proceed with caution).

Actual styles are doable by feel / with a double mirror setup, but that ofc comes with a learning curve, and it WILL look janky until you get a feel for it.

I spent $30 on an electric clipper over 15 years ago - paid for three haircuts since then, which were all mandatory purchases in basic training. Easily the best $30 I’ve ever spent.

Also, super short hair takes like two drops of shampoo per shower, so if you go the buzzed route, you’ll save a lot on hair products too.

Chetzemoka,

I will second this. YouTube can teach you step by step how to cut your own hair. I’ve been doing it for years, and currently have a fancy asymmetrical one side buzzed cut that I do myself. The learning curve is going to result in you looking awkward a couple of times, but the amount of time and money saved over the years is tremendous.

AtmaJnana, (edited )

Thirded. June of 2020, the cheap clippers were already all sold out, so I bought a really nice set of clippers at an inflated price. But since I used to pay about $20 every month for a haircut, they paid for themselves fast. And now every time my partner cuts my hair, its like money going into pur pocket.

TheDoctorDonna,

Pretty much every item of clothing I own is from the thrift store or has been second handed in some way. I love being able to find clothes that are more my style without the $70+ price tags and I’m able to maintain a business casual wardrobe required for my office.

Furniture that isn’t beds are all second hand as well, I just steam clean everything upholstered. Buying brand new is a money making sham that only fills our landfills unnecessarily.

Also, learning how to cook has saved us a lot of money of takeout and prepackaged meals. There are so many ways to learn now too.

We also no longer own a vehicle, we walk, bike, or transit everywhere. I do maintain a license so I can rent a car when necessary though. Vehicles nickle and dime you to death when you own the outright or cost a years wages or so to buy, plus gas and insurance prices are insane. It costs me $500 a year to ride the bus.

snausagesinablanket,
@snausagesinablanket@lemmy.world avatar

Buy a 6 pack of good wool balls. Finish up using your fabric softener first and never buy any again.

dgbbad,

We tried this. Used them for a while, but ended up going back to fabric softener. The wool balls help, but don’t do nearly as good of a job.

SendMePhotos,

I like the smell of the softener. Tbh I never even considered that fabric softener… Softened fabric… In my head fabric softener = good smelly conditioner.

One day my SO and I were bickering and I was asked what is the point of fabric softener. I said for it to smell good. And they said it was to soften the fabric. Oops.

CuddlyCassowary,

I’ve used the same three tennis balls going on 20 years now.

SheerDumbLuck,

I don’t care for the softening any more. Softeners also wreck your towels’ absorbancy. Never going back.

rayyy,

Get to know a gardener or forager. Both are cheap and healthy pastimes that provide great food and save money.

turkelton,

A hot water bottle to stay warm in winter. Also a really good tip if you’re not poor.

sizzler, (edited )
theKalash,

Go to Germany to get groceries cheaper and VAT free.

plistig, (edited )

The “ermäßigter Mehrwertsteuersatz” (reduced VAT rate) you pay for staple food in Germany is 7%. That might be less than what you pay in surrounding countries, but 7% is remarkably bigger than 0%.

Norgur,

Oh, you pay VAT. Difference is that you ain't getting the shit that VAT money buys.

theKalash,

Nope, when you shop under the limit of CHF 300 you can go to the toll post and get the VAT back.

Norgur,

Only if the vendor decided to pass the tax credit they get for selling to a.foreigner on to you.

AmosBurton,

Decide on a monthly, weekly, or daily dudget and use cash only.

So back in the day, I had a 10$ daily budget. So every month I would withdrawal 310$, and take 10 every morning. All plastic cards stay at home. If I wanted to buy something for more than 10$, I would have to save up.

This way there are no surprises.

Also, it led me to DIY most of the non tech things in my life.

dgbbad,

Better yet, get a credit card that earns rewards and treat it like a bill that must be paid each month. I have a Citi double cash card that’s 2% rewards for all purchases that I use to pay for almost everything. I also have a citi custom cash card that we use for food exclusively, which is like 5% rewards for the most spent category. I keep upping the limit of both at every opportunity to try and keep spending below 10% monthly. Combined they generate at least 2k a year and I have a near 800 credit score and it’s no different than using cash if you are responsible. Free money.

Usul_00_,

Why are you trying to keep your credit utilization specifically of those cards below 10%? Is this a credit score thing?

whenigrowup356,

Utilization has a short term effect on your credit score, ie one month with high utilization might temporarily cause your score to go down.

Going back to normal utilization the next month will bring your score back to normal range, and the effect is mitigated by having a longer history.

This is mostly just important if you’re planning something big like financing a car/home.

AgentGrimstone,

Make a youtube compilation channel and profit off of other people’s content.

  • All
  • Subscribed
  • Moderated
  • Favorites
  • asklemmy@lemmy.world
  • localhost
  • All magazines
  • Loading…
    Loading the web debug toolbar…
    Attempt #